خبرنگارزن مستقل

باقری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر:


با افزایش حفاظت از  عرصه های منابع ملی  قاچاق چوب در بهشهر کاهش چشمگیری داشته است


بهشهر خبرنگار وارش


رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی گفتخبرنگاران بازوی  اصلی منابع طبیعی هستند وتاثیر گذاری  که اصحاب رسانه  می توانند در اذهان عمومی برای حفاظت از منابع طبیعی  بگذارند بسیار حائز اهمیت است .

علی باقری با بیان اینکه برای حفظ عرصه های منابع طبیعی همگان باید کمک کنند؛ افزود: اداره منابع طبیعی بهشهر متولی 138 هزار هکتار از عرصه های منابع ملی است .

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر  تصریح کرد:اداره منابع طبیعی در بخش آبخیز داری کارهای خوبی را صورت داده  و با انجام پروژه هایی همچون سد سرشاخه گیر ،احداث بند رسوب گیر و دیوار حائل برای کنترل سیلاب و اقدامات بیولوژیکی همچون تولید و توزیع رایگان نهال های مثمر برای  کاشت در  مزارع شیب دار  توانسته  تا حد بسیار زیادی بهشهر را از خطر و خسارت سیل ایمن سازی کند.

   وی  به توزیع نهال  در بین مردم اشاره کردو یاد آور شد: در هفته منابع طبیعی بالغ بر 15 هزا ر اصله نهال را در بین مردم توزیع  کردیم و مساحت 40 هکتار از اراضی شیب دار بالا دست  را تحت زراعت چوب  قرار دادیم که   زراعت چوب می تواند به صنایع چوب کشور کمک کند.

  باقری با بیان اینکه فرهنگ سازی در زمینه حفظ منابع طبیعی امری با اهمیت است خاطر نشان ساخت: فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ  حفاظت از  منابع طبیعی و محیط زیست  نه تنها در سطح شهرستان بلکه د رکل کشور نیاز به آگاهی  عمومی دارد و رسانه ها می توانند در این خصوص موثر باشند .

وی  از ایجاد  باغ فلور در دانشگاه علم و فناوری خبرداد و تاکید کرد: در هفته منابع طبیعی  تفاهم نامه ای با دانشگاه علم و فناوری  و جهاد کشاورزی شهرستان داشتیم و باغ فلور را در سطحی بالغ بر 7 هکتار  برای  کاشت گونه های بومی ،  کمیاب و در معرض انقراض قرار دادیم .

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر  با بیان اینکه در بخش حفظ و حفاظت از منابع ملی اقدامات خوبی را انجام دادیم ؛  ابراز داشت: امسال  حدود 11 هکتار از  عرصه های منابع طبیعی با  اجرای احکام قضایی خلع ید شد  و 26 هکتار نیز پرونده هایش در مراجع قضایی تحت بررسی است که منجر به  صدور رای به نفع منابع طبیعی می شود .

وی از همکاری دستگاه قضایی شهرستان و دکتر شاعری نماینده شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی تشکر کردو بیان داشت: اداره منابع طبیعی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری  و در سال اقتصاد مقاومتی با اقدامات بیولوژیک ،زراعت چوب ، جلوگیری از فرسایش خاک  و ایجاد اشتغال و افزایش بازدهی زمین های شیب دار  و ترویج فرهنگ کاشت نهال  سعی در گسترش  فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی را داشته است .

باقری با اشاره به اینکه آمار تخلفات درسالهای اخیر کاهش چشمگیری داشته است ؛تصریح کرد: با تلاش همکاران ما در حفاظت از  منابع طبیعی و ملی   بحث قاچاق چوب در شهرستان نداریم و یا بسیار اندک است و اغلب کشفیات مربوط به استانهای مجاور می باشد .

 باقری  به برخورد جدی اداره منابع طبیعی بهشهر با متخلفان اشاره کردو افزود:در سه سال اخیر توانستیم  142 هکتار از  عرصه های منابع طبیعی  را از افراد سود جو و فرصت طلب باز پس بگیریم.

  وی   درخاتمه  در  خصوص کمبود نیروهای حفاظتی در جنگل ها  گفت: استاندارد جهانی برای حفظ و حراست از جنگل ها در هر هزار یا دو هزار هکتار یک  یا دو  نیروی حفاظتی است که  این آمار در شمال کشور هر  شش هزار  یا هفت هزار هکتار است  و در شهرستان بهشهر این میزان به  هر 20 هزار هکتار یک نیروی حفاظتی می رسد.

http://www.vareshnews.ir/detail/News/43433

 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)